List Apostolski Ojca Świętego Franciszka „Admirabile signum” o znaczeniu i wartości żłóbka.

U początku Adwentu Ojciec Święty kieruje do nas List Apostolski, podpisanym 1 grudnia w Greccio, który zgłębia tajemnicę i znaczenie żłóbka:

„Godny podziwu znak żłóbka, tak drogi chrześcijanom, zawsze budzi zadziwienie i zdumienie. Przedstawienie wydarzenia narodzin Jezusa oznacza zwiastowanie tajemnicy wcielenia Syna Bożego, z prostotą i radością. Żłóbek jest jakby żywą Ewangelią, która wypływa z kart Pisma Świętego. Kontemplując scenę Bożego Narodzenia, jesteśmy zaproszeni do duchowego wyruszenia w drogę, pociągnięci pokorą Tego, który stał się człowiekiem, aby spotkać każdego człowieka.”

Ojciec Święty w Liście Apostolskim omawia różne znaki żłóbka i podkreśla, że tworzenie żłóbka pomaga przeżyć na nowo tajemnicę wcielenia i narodzin Jezusa, a także zachęca do naśladowania Jego drogi pokory i ubóstwa:

„Żłóbek jest zachętą do ?odczuwania?, ?dotknięcia? ubóstwa, które Syn Boży wybrał dla siebie w swoim wcieleniu. W ten sposób jest to pośrednio wezwanie do naśladowania Jego drogi pokory, ubóstwa, ogołocenia, która prowadzi od betlejemskiego żłóbka do krzyża. Jest to wezwanie, aby Go spotkać i miłosiernie Mu służyć…”

Papieża zaznacza, że żłóbek stanowi ważny element przekazywania wiary, dlatego powinien być nadal obecny także w miejscach pracy, szkołach, szpitalach, więzieniach, na placach.

?Chciałbym, aby ta praktyka nie ustała, a wręcz mam nadzieję, że tam, gdzie została zaniechana, zostanie odkryta na nowo i ożywiona? ? napisał Ojciec Święty.

Pełna treść Listu Apostolskiego dostępna jest TUTAJ.

Posted in Aktualności and tagged .