Powitanie naszych sióstr afrykanek w Polsce

W dniu 22 stycznia 2018 r. w domu generalnym w Markach witałyśmy s. Jacqueline od św. Teresy od Dzieciątka Jezus (Tshibangu Kayowa) i s. Espérance od Ducha Świętego (Nijimbere), delegatki z krajów misyjnych na XVIII Kapitułę Generalną Zgromadzenia.

Siostry kilka dni spędziły w naszej siostrzanej wspólnocie w Rzymie, dzięki gościnności sióstr mogły zwiedzić różne ważne miejsca Wiecznego Miasta. Polska przywitała siostry w zimowej szacie, z lekkim mrozem, co dla s. Esperance, będącej w Polsce po raz pierwszy, było wielką niespodzianką. Pobyt w Polsce jest dla sióstr, szczególnie dla s. Esperance, okazją bliższego poznanie Zgromadzenia, jego historii i miejsc związanych z życiem Naszych Czcigodnych Założycieli.

Wraz z Naszą Matką Błażeją siostry odwiedziły przebywającą w szpitalu w Warszawie s. Deodatę, czym sprawiły jej ogromną radość. Nawiedziły też świątynię Bożej Opatrzności, a następnie udały się na spotkanie ze wspólnotą sióstr w Konstancinie. Siostry z Konstancina starają się wspierać budowę szkoły w Gitedze w Burundi organizując składki na ten cel, były więc bardzo zainteresowane postępem prac budowlanych.

Na zaproszenie s. Haliny, przełożonej sióstr franciszkanek Rodziny Maryi w Markach, siostry zwiedziły przedszkole i żłobek prowadzone przez siostry oraz spotkały się z dziećmi z przedszkola i ich wychowawczyniami.

W piątek, 26 stycznia, s. Jacqueline z s. Esperance udały się do jednej z parafii diec. rzeszowskiej, gdzie podczas niedzielnych Mszy świętych opowiedzą parafianom o warunkach życia ludności w Burundi, o działalności tamtejszego Kościoła i misyjnej posłudze sióstr naszego Zgromadzenia. W kolejnych dniach siostry będą poznawać miejsca szczególnie związane z Założycielami i z historią Zgromadzenia. Od 5 lutego wezmą udział w XVIII kapitule generalnej Zgromadzenia. Ufamy, że pobyt sióstr w Polsce będzie dla nich duchowym ubogaceniem i pogłębi więź ze Zgromadzeniem, a w nas pogłębi ducha wrażliwości na potrzeby misyjne Kościoła i ożywi nasze misyjne zaangażowanie.

 

Posted in Aktualności, Misje, Relacje and tagged , , .