Drugi tydzień sierpnia 2017 roku w Dimako.

7 sierpnia był dniem powrotu do domu naszych sióstr Afrykanek. S. Alojza pojechała samochodem do Atoku, by zabrać siostry wówczas, gdy się spotkają po przywiezieniu s. Assumpty z lotniska w Yaounde przez s. Wirgilię. Z przekazywanych wiadomości wiadomo, że samolot był opóźniony i nasze oczekiwanie w Dimako zakończyło się około 21.00. Siostry szczęśliwie dotarły do celu podróży. Niezbyt długo trwała kolacja z rekreacją ze względu na nieprzespaną przez s. Assumptę poprzednią noc na lotnisku w Nairobi. Wspólnie odmówiłyśmy Kompletę dziękując Bogu  za miniony dzień.

Wtorek – 8 sierpnia w południe rozpoczęła się wizytacja kanoniczna w tej wspólnocie. Jest to pierwszy dom wizytowany przeze mnie, po raz drugi, w czasie tego 6-cio lecia. Po obiedzie odbyło się krótkie spotkanie na temat Kapituły Generalnej ? odczytany został list okólny i inne informacje. W kolejnym dniu na rozmowie indywidualnej była s. Assumpta, kierowniczka szkoły.

Na zdjęciu pierwszym stara szkoła gdzie uczyły się dwie klasy, na drugim FOYER budowane przez siostry, gdzie zajęcia miały następne dwie klasy, w AKADEMII jedna klasa (duża sala wykorzystywana też na różnego rodzaju spotkania), natomiast dzieci 6 klasy miały lekcje na tzw. ,,śmietniku? z kulawym nauczycielem.

 null

null

A poniżej 4 budynek na śmietniku – teraz przestawiony w inne miejsce i kolejny przy plebani (ponad 50 uczniów).

null

Przy nowej szkole prace malarskie i porządkowe szybko posuwają się naprzód.

 null

Dzień św. Teresy Benedykty Stein był dniem bez rekreacji – jako przygotowanie do wyboru delegatek na Kapitułę Generalną. Po obiedzie było wspólne ponad dwugodzinne spotkanie. Omawiano sprawy wspólnoty. 10-tego dnia miesiąca trwały dalsze rozmowy indywidualne i miała miejsce druga część spotkania wspólnoty. Byłam także w Ośrodku Zdrowia wysłuchać opinii personelu na temat wzajemnej współpracy. Po Nieszporach nastąpiło oficjalne zakończenie wizytacji kanonicznej.

 null

W piątek Eucharystia w naszej kaplicy była w intencji s. Assumpty z okazji jej imienin. Z ks. Proboszczem Józefem spotkałam się po południu, a także z s. Anuncjatą Waszewską pracującą w koordynacji Diecezjalnych Ośrodków Zdrowia diecezji Dume-Abong Mbang.

Nasze Siostry Assumpta i s. Alojza pojechały do Dume na spotkanie organizowane w Diecezji dla odpowiedzialnych – responsable za nauczanie i placówki oświaty.

12-go sierpnia w sobotę wyrównywano teren pod boisko szkolne, ale jak! 

Zrobiło się głośno tak jak przy budowie dróg w Europie.

 null
null

W poniedziałek 14 sierpnia trwały intensywne przygotowania przed jubileuszem s. Agnes. Do pomocy siostry mają świeckich zawsze obecnych na zakonnym terenie np. kucharza Abela Ivona Apolinare, i ogrodnika Akokali Krepina, a inne osoby są proszone według potrzeb do koszenia trawy, grabienia, sprzątania. Jednak nie wszystko można powierzyć świeckim. Pomagałam w prasowaniu obrusów i ornatów.

null

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dojechały trzy nasze siostry z Koudandengu.  Razem było nas 8.

15 sierpnia, przy śniadaniu złożyłyśmy życzenia s. Assumpcie i uczestniczyłyśmy w ponad 4 godzinnej Eucharystii w Uroczystość Wniebowzięcia Maryi Panny. Po obiedzie trzeba było doglądnąć tych, którzy zaczęli przygotowania posiłku jubileuszowego. O jubileuszu 25 lecia profesji s. Agnieszki napisała relacje s. Wirgilia Bondel.

 null
null

Następnego dnia było wspólne spotkanie z dwoma siostrzanymi wspólnotami, a w piątek powróciłyśmy do Koudandengu odwiedzając po drodze w miejscowości AJOS polskie siostry Opatrzności prowadzące Ośrodek Zdrowia i klasztor ojców Paulinów.

W sobotę uczestniczyłyśmy we Mszy św. Arcybiskupa Mgr Faustina Mambassa Ndojdo pochodzącego z diecezji Obala, który został posłany na północ Kraju do diecezji Gardoua. Spotkałyśmy przy tej okazji panią Konsul Mirosławę ETOGA, która nas zaprosiła do siebie – do Yaounde. Pani Konsul pochodzi z Ostrowa Wielkopolskiego i od 40 lat mieszka w Kamerunie. Mąż pani Miry jest pilotem wojskowym.

 null

Po długiej Eucharystii siostra przełożona Wirgilia zafundowała nam rybę na obiad. Jest ona sprzedawana w liściach z trawy rosnącej na bagnach, które widać na zdjęciu. Ogólnie bardzo smaczna jak się jest głodnym. Miejsca na posiłek użyczyły nam siostry ze zgromadzenia św. Pawła, do których pojechałyśmy po sukienkę dla Kathi.

 null

20 sierpnia na porannym rozmyślaniu została przyjęta do postulatu Zgromadzenia Kamerunka Katherine Hildegarde Nkou. Relacje przekaże s. Wirgilia przełożona domu.

null

Ostatnie dni w Koudandengu

  • Poniedziałek – siostry  wspólnoty dokonały wyboru delegatki z domów misyjnych na XVIII Kapitułę Generalną
  • Wtorek – pranie, prasowanie i sprzątanie
  • Środa -wyjazd rekreacyjny
  • Czwartek – 24 sierpień 2017 r. powrót do Polski

Relacja: m. Błażeja Stefańska CSCIJ

Zobacz całą galerię zdjęć

Posted in Aktualności, Misje, Relacje and tagged , , , .