Schole

Schola dziecięca ?Jezusowe Promyki i Promyczki? istnieje przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie. Jezusowe Promyczki liczą 43 osoby,
a Promyki 70.

Opiekunem scholi jest ks. Proboszcz Stanisław Bracha, natomiast s. Etiena Zalewska CSCIJ jest odpowiedzialna za prowadzenie scholi ? za piękny śpiew i formację dzieci.

Dzieci wychwalają Boga radosną pieśnią na niedzielnych Mszach świętych, biorą udział w Ogólnopolskich i Międzynarodowych Festiwalach Piosenki Religijnej i Koncertach. Już od pierwszych lat istnienia, niejednokrotni finaliści Festiwalu piosenek religijnych m.in:

Rok 1999, 2000 oraz 2001 schola występuje na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Religijnej w Łodzi zajmując czołowe miejsca.

2001 r. podczas XIV Ogólnopolskiego i VI Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej, schola zdobywa III miejsce.

Na Festiwalu w 2002 r. schola zajęła I miejsce, Robert Chlebicki znalazł się na III miejscu wśród solistów do lat 6.

Z kolei w 2003 r. schola ?Jezusowe Promyki? brała udział w Międzypowiatowym Przeglądzie Piosenki Religijnej w Łasku, gdzie zajęła II miejsce.

Dla naszej scholi niezapomniany pozostanie r. 2004, w dniu 6 stycznia udajemy się do Rzymu, kolędujemy z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

W tym samym roku schola otrzymała kolejne wyróżnienia: na Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki Religijnej w Łodzi zajmując II miejsce. Natomiast na XVIII Ogólnopolskim i VIII Międzypowiatowym Przeglądzie Piosenki i Pieśni Religijnej w Łasku schola zajęła II miejsce.

Rok później w 2005 r. na Przeglądzie Piosenki i Pieśni Religijnej w Łasku schola zdobyła
III miejsce.

Na uwagę zasługuje r. 2007. XX Ogólnopolski a zarazem XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Religijnej dla scholi zakończył się zdobyciem trzech pierwszych miejsc:

Wyodrębniony ze scholi zespół wokalno-instrumentalny Gwiazdeczki zakwalifikował się do finału XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika
w Będzinie.

Kolejne wyróżnienia dzieci otrzymały za występy na XI Festiwalu Piosenki Religijnej w Łasku ? zdobywając II oraz III miejsce, duet Renata i Justyna Szymańskie ? III miejsce, soliści: Borys Bylicki i Magda Placek zajęli I miejsca w swoich kategoriach.

Na początku r. 2008 schola wzięła udział w XIV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie i gdzie na 120 zespołów z całej Polski zajmuję III miejsce.

2009 r. Festiwal Kolęd w Radomiu. Występ ten zaowocował zdobyciem I miejsca. Natomiast udział w kolejnym Festiwalu Piosenki Religijnej w Łodzi przyniósł trzy I miejsca.

2010 r. II oraz III miejsce na XXIII Ogólnopolskim i XV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej w Łodzi.

Ogromnym sukcesem okazały się też nasze występy w czasie IV edycji Festiwalu Twórczości Maryjnej ?Sancta Maria? na Jasnej Górze. Schola Jezusowe Promyki została nagrodzona II miejscem. Uznanie w oczach jury zyskali także nasi soliści: Joanna Kadula zdobyła I miejsce, natomiast Justyna Szymańska ? III miejsce; II miejsca w swoich kategoriach wyśpiewały duety: Magdalena Urbanek i Renata Szymańska oraz Joanna Kadula i Mateusz Wójtowicz.

?Jezusowe Promyki? w swoim dorobku nagrały trzy płyty.
Pierwszą płytę ?Jubilate Deo? wydaną w 2003 r. z okazji Jubileuszu przyjęcia Sakry Biskupiej przez Arcybiskupa Władysława Ziółka.
Kolejną płytę ?Serca pełne wdzięczności? wydaną w 2008 r. schola pragnie wyrazić dziękczynienie za 10 lat jej istnienia oraz 75 lat wspólnoty parafialnej w Ksawerowie.
W 2013 r. pojawiła się kolejna płyta z kolędami i pastorałkami pt. ?Kolędujmy Maleńkiemu Dzieciątku? z okazji 80-lecia naszej parafii. W styczniu tego samego roku schola zdobyła I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

Swoim pięknym głosem nade wszystko służą swojej parafialnej wspólnocie, wychwalają Boga radosną pieśnią. Dziecięcą energią i zaangażowaniem zarażają nie tylko rówieśników; wszystkich wiernych zachęcają do modlitwy przez śpiew.


Pragniemy, aby nasze śpiewanie było najpiękniejszym spotkaniem z Bogiem, aby było aktem wdzięczności Bogu za wszystko, co od Niego otrzymujemy, aby było najwierniejszym świadectwem tego, że ON jest naszym PANEM, że jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem.

 


 

Zespół młodzieżowy ?Estrellas? powstał z dawnego zespołu ?Słońce?, który przez wiele lat istniał przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie i swym śpiewem ubogacał liturgię Mszy św. Z czasem jednak członkowie ?Słońca? założyli swoje rodziny, a zespół zawiesił działalność i spotykał się tylko z okazji ważniejszych uroczystości.

Z inicjatywy s. Eliany Zalewskiej ? Karmelitanki Dzieciątka Jezus ? reaktywowano zespół. Siostra Eliana zachęcała młodzież do udziału w spotkaniach Odnowy w Duchu Świętym, a z czasem kształtowała nowy zespół, który początkowo nosił tę samą nazwę. Młodzież nie tylko ubogacała liturgię śpiewem, ale aktywnie brała udział w Apelach Młodych przy parafii Matki Boskiej Różańcowej w Pabianicach. W 2001 r. zespół miał już stały skład, a w 2002 r. przyjął nową nazwę ? ?Estrellas?.

Opiekunem zespołu jest proboszcz parafii ? ks. kan. Stanisław Bracha, który dba o dobre warunki dla rozwoju grupy oraz stwarza możliwości do spotkań i śpiewów na chwałę Pana. Dzięki jego wsparciu i życzliwości zespół rozwija się i podejmuje coraz to nowe inicjatywy.

Obecnie w skład zespołu wchodzi 20 osób, z których najważniejszym członkiem jest s. Etiena Zalewska ? prowadzi go muzycznie i duchowo. Dla członków zespołu jest kimś więcej niż nauczycielem śpiewu, ponieważ uczy nie tylko muzycznego rzemiosła ? swoim życiem daje przykład, jest przewodnikiem i przyjacielem.

Pozostali członkowie zespołu to ludzie w różnym wieku, reprezentujący różne grupy wiekowe i zawodowe. Łączy ich to, że wszyscy czują się młodzi duchem i odczuwają potrzebę szczególnej modlitwy poprzez śpiew.

Nazwa ?Estrellas? oznacza gwiazdy. Tak jak one swym pięknym światłem wychwalają Pana, tak zespół pragnie uwielbiać Pana przez muzykę. Dlatego wszyscy jego członkowie starają się dawać z siebie jak najwięcej, aby śpiewem uświetniać liturgię Mszy św. ,parafialne uroczystości a także śluby.

Zespół jest też zapraszany na występy i koncerty do innych parafii. Zaproszenia takie spotykają się z wielką radością
i chętnie są przyjmowane, gdyż dają szanse na to, aby podzielić się z innymi tym, co dla ?Estrellas? ważne.

Zespół uczestniczył między innymi w IV Zgierskich Spotkaniach z Piosenką i Pieśnią Religijną w Duchu Ekumenicznym; co roku jest obecny na Jesiennych Wieczorach Piosenki i Pieśni Maryjnej w Pabianicach, a w 2007 r. był gościem specjalnym IV Przeglądu Piosenki Religijnej na Rudzie, w Łodzi. Na swoim koncie ma też nagranie płyty z kolędami. Zamieszczono na niej 27 utworów, głównie tradycyjnych w opracowaniach wielogłosowych, oraz drugą płytę wydaną w roku 2008 z okazji jubileuszu 75-lecia parafii w Ksawerowie.