100-lecia niepodległości Polski – uroczystość w Niegowici

Obchody wielkiej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – po 123 latach niewoli, stały się dla wielu środowisk – małych ojczyzn – inspiracją do upamiętnienia osób, które odegrały ważną rolę w biegu tejże historii. Także w środowiskach parafialnych ma miejsce różnoraka pomysłowość ludzi kochających Ojczyznę oraz twórców naszego „dziś”.

Rodzinna parafia Naszego Ojca Założyciela, pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici uczciła 100. rocznicę niepodległości Polski szczególną modlitwą za Ojczyznę oraz posadzeniem wokół kościoła 22 drzewek upamiętniających tyleż samo wybitnych postaci, zasłużonych dla parafii, albo pochodzących z terenu parafii, które przyczyniły się do wzrostu duchowego wiernych w przeciągu ostatniego 200-lecia.

Wśród grona wybitnych kapłanów pochodzących z parafii, pierwsze z drzewek – zasadzone za prezbiterium kościoła, naprzeciw naszego klasztoru – upamiętnia osobę Ojca Założyciela, Sługę Bożego Anzelma Macieja Józefa Gądka. Pochodzący z wioski Marszowice, gdzie 24 lutego 1884 r. – czyli prawie 135 lat temu – przyszedł na świat, a następnego dnia otrzymał w kościele parafialnym Chrzest święty. W tejże parafii Niegowić przystąpił po raz pierwszy do sakramentu pokuty i do Pierwszej Komunii św., a w rodzinie otrzymał solidną formację życia chrześcijańskiego, które to w krótkim czasie zaowocowały odkryciem i wytrwałą realizacją powołania karmelitańskiego. Przez całe życie odznaczał się wielką gorliwością w służbie Bożej i wiernym wypełnianiem zadań powierzanych mu w Zakonie i w Kościele świętym. O posadzenie drzewka i odsłonięcie tablicy upamiętniającej Sługę Bożego zostały poproszone nasze siostry.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Posted in Aktualności.