Fotorelacja z jubileuszowych uroczystości w Sosnowcu

W sobotę, 21 sierpnia br., w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu odbyły się główne obchody jubileuszu 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, w których uczestniczyły liczne delegacje sióstr z trzech prowincji, a także z domów zagranicznych.

Uroczystej jubileuszowej Eucharystii o godz. 12.00 przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, Mszę św. koncelebrowało czterech biskupów: bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, bp Jan Piotrowski z Kielc, bp Grzegorz Olszowski z Katowic, bp pomocniczy sosnowiecki Piotr Skucha, a także ponad 20 kapłanów.

Eucharystię poprzedziła, o godz. 11.00, prelekcja profesora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – dr. hab. Lecha Krzyżanowskiego zatytułowana: „Powołane do modlitwy i pracy. Rys historyczny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus 1921-2021”.

Wśród zaproszonych gości obecny był również o. Piotr Jackowski, prowincjał krakowskiej prowincji karmelitów bosych oraz o. Jakub Kamiński delegat prowincjała warszawskiego. Zakony żeńskie reprezentowała s. Maria Dąbrówka Augustyn, przełożona generalną zgromadzenia Sióstr Służebniczek Śląskich, członkini Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

W homilii abp Salvatore Pennacchio przypomniał cel wyznaczony pierwszym siostrom przez o. Anzelma Gądka, założyciela naszego zgromadzenia:

„Rozniecać miłość. To cel. Wasze zasadnicze zadanie, którego aktualność nie skończy się nigdy, bo świat wciąż spragniony jest miłości, a zwłaszcza w dzisiejszych czasach”.

Zachęcił nas do tego, by w roku jubileuszowym zatrzymać się i podjąć pogłębioną refleksję, by następnie z zebranym doświadczeniem wyruszyć w dalszą drogę. Jak zauważył:

„Nie rozumiemy i nie znamy przyszłości ale mamy tę jedną pewność, że wierność drodze, którą przewidział dla nas dobry Bóg nigdy nas nie zawiedzie i nie rozczaruje”.

fot. Z. Diaczek

Po Mszy świętej, Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio, Księża Biskupi, kapłani oraz liczni goście odwiedzili nasz Dom Macierzysty. Nawiedzili grób Czcigodnej Sługi Bożej Teresy Kierocińskiej, zwiedzili interaktywne Muzeum Domu Macierzystego znajdujące się w Sosnowcu przy ul. M. Teresy Kierocińskiej 25.

O godz. 16.30, m. Błażeja Stefańska, przewodniczyła modlitwie o łaskę beatyfikacji Czcigodnej Sługi Bożej Teresy od św. Józefa, współzałożycielki Zgromadzenia, z racji przypadającej w tym roku 75. rocznicy jej śmierci. W modlitwie uczestniczyły licznie siostry Zgromadzenia, rodzina Matki Teresy oraz inni goście.

fot. Z. Diaczek

Posted in Aktualności, Jubileusz, Relacje and tagged , , , .