Schola „Jezusowe Promyczki i Promyki”

Schola dziecięca „Jezusowe Promyki i Promyczki” istnieje przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie. Jezusowe Promyczki liczą 43 osoby, a Promyki 70.

Opiekunem scholi jest ks. Proboszcz Stanisław Bracha, natomiast s. Etiena Zalewska CSCIJ jest odpowiedzialna za prowadzenie scholi , za piękny śpiew i formację dzieci.

Dzieci wychwalają Boga radosną pieśnią na niedzielnych Mszach świętych, biorą udział w Ogólnopolskich i Międzynarodowych Festiwalach Piosenki Religijnej i Koncertach. Już od pierwszych lat istnienia, niejednokrotni finaliści Festiwalu piosenek religijnych m.in:

 • Rok 1999, 2000 oraz 2001 schola występuje na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Religijnej w Łodzi zajmując czołowe miejsca.
 • 2001 r. podczas XIV Ogólnopolskiego i VI Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej, schola zdobywa III miejsce.
 • Na Festiwalu w 2002 r. schola zajęła I miejsce, Robert Chlebicki znalazł się na III miejscu wśród solistów do lat 6.
 • Z kolei w 2003 r. schola „Jezusowe Promyki” brała udział w Międzypowiatowym Przeglądzie Piosenki Religijnej w Łasku, gdzie zajęła II miejsce.
 • Dla naszej scholi niezapomniany pozostanie r. 2004, w dniu 6 stycznia udajemy się do Rzymu, kolędujemy z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

 • W tym samym roku schola otrzymała kolejne wyróżnienia: na Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki Religijnej w Łodzi zajmując II miejsce. Natomiast na XVIII Ogólnopolskim i VIII Międzypowiatowym Przeglądzie Piosenki i Pieśni Religijnej w Łasku schola zajęła II miejsce.
 • Rok później w 2005 r. na Przeglądzie Piosenki i Pieśni Religijnej w Łasku schola zdobyła
  III miejsce.
 • Na uwagę zasługuje r. 2007. XX Ogólnopolski a zarazem XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Religijnej dla scholi zakończył się zdobyciem trzech pierwszych miejsc:
 • Wyodrębniony ze scholi zespół wokalno-instrumentalny Gwiazdeczki zakwalifikował się do finału XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika
  w Będzinie.
 • Kolejne wyróżnienia dzieci otrzymały za występy na XI Festiwalu Piosenki Religijnej w Łasku, zdobywając II oraz III miejsce, duet Renata i Justyna Szymańskie III miejsce, soliści: Borys Bylicki i Magda Placek zajęli I miejsca w swoich kategoriach.
 • Na początku r. 2008 schola wzięła udział w XIV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie i gdzie na 120 zespołów z całej Polski zajmuję III miejsce.
 • 2009 r. Festiwal Kolęd w Radomiu. Występ ten zaowocował zdobyciem I miejsca. Natomiast udział w kolejnym Festiwalu Piosenki Religijnej w Łodzi przyniósł trzy I miejsca.
 • 2010 r. II oraz III miejsce na XXIII Ogólnopolskim i XV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej w Łodzi.
 • Ogromnym sukcesem okazały się też nasze występy w czasie IV edycji Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria” na Jasnej Górze. Schola Jezusowe Promyki została nagrodzona II miejscem. Uznanie w oczach jury zyskali także nasi soliści: Joanna Kadula zdobyła I miejsce, natomiast Justyna Szymańska III miejsce; II miejsca w swoich kategoriach wyśpiewały duety: Magdalena Urbanek i Renata Szymańska oraz Joanna Kadula i Mateusz Wójtowicz.

„Jezusowe Promyki” w swoim dorobku nagrały trzy płyty.
Pierwszą płytę „Jubilate Deo” wydaną w 2003 r. z okazji Jubileuszu przyjęcia Sakry Biskupiej przez Arcybiskupa Władysława Ziółka. Kolejną płytę „Serca pełne wdzięczności” wydaną w 2008 r. schola pragnie wyrazić dziękczynienie za 10 lat jej istnienia oraz 75 lat wspólnoty parafialnej w Ksawerowie. W 2013 r. pojawiła się kolejna płyta z kolędami i pastorałkami pt. „Kolędujmy Maleńkiemu Dzieciątku” z okazji 80-lecia naszej parafii. W styczniu tego samego roku schola zdobyła I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

Swoim pięknym głosem nade wszystko służą swojej parafialnej wspólnocie, wychwalają Boga radosną pieśnią. Dziecięcą energią i zaangażowaniem zarażają nie tylko rówieśników; wszystkich wiernych zachęcają do modlitwy przez śpiew.

Pragniemy, aby nasze śpiewanie było najpiękniejszym spotkaniem z Bogiem, aby było aktem wdzięczności Bogu za wszystko, co od Niego otrzymujemy, aby było najwierniejszym świadectwem tego, że ON jest naszym PANEM, że jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem.